ZOWALA - Art Deco White Wave Column Acrylic Floor Lamp
Regular price
$83.99
- Unit price
- / per
30-Day Easy Return,you are not satisfied with the item.
Quantity selected exceeds current stock
Shipping calculated at checkout.
Switch Type: Foot
Bulb Included Or Not: Light Included
Color Temperature: Warm Light,3 Color Light
Bulb Base: SMD
Height Adjustable: Fixed Height
Material: Metal
Power Source: Plug In Electric
Fixture Height: 60 to 69 Inch
Bulb Type: LED Bulbs
Maximum Bulb Wattage: 60 to 99 Watts
Warranty: 1 Year Limited
SPU:SPU21617142
This ZOWALA floor lamp perfectly combines Art Deco style with modern lighting technology, providing an elegant and unique interior decoration effect.
- The soft and uniform light distribution ensures the lighting effect in every corner of the room and creates a warm living atmosphere.
- Its sculptural design and high-quality metal materials ensure the perfect combination of durability and beauty.
- It matches seamlessly with any modern or art deco style home environment and is particularly suitable for decoration in living rooms and bedrooms.
- It adopts an energy-saving LED light source, which is economical and practical, and is equipped with a convenient switch design, making it more convenient to use.

| Width | 14.5" |
| Shade Width | 14" |
| Length | 14.5" |
| Height | 69.5" |
| Height Adjustable | Fixed Height |
What's Included
Features
Assembly
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Feature | Switch Included |
| Maximum Bulb Wattage | 60 to 99 Watts |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Fixture Height | 60 to 69 Inch |
| Shade Material | Acrylic |
| Style | Art Deco |
| Shade Shape | Drum |
| Fixture Type | Unique |
| Material | Metal |
| Shade Color | White |
| Power Source | Plug In Electric |
| Size | 14 to 15 Inch |
| Color | White |
| Number of Lights | 11-Light,15-Light,21-Light |
| Color Temperature | Warm Light,3 Color Light |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Bulb Base | SMD |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Occasion | Residential Use |
| Switch Type | Foot |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Adding product to your cart
You may also like
Free Shipping
Free Shipping $299+
Easy Returns
30-Days Easy Returns
100% Secure
Secure Payment and Privacy
Customer Service
24/7 Shopping Assistance
Sign up for 10% off on Your First Order and receive our latest emails.