ZOWALA - Crystal Clear Glass Gold Pendant Wall Light
Regular price
$103.99
- Unit price
- / per
30-Day Easy Return,you are not satisfied with the item.
Quantity selected exceeds current stock
Shipping calculated at checkout.
Glass Type: Clear Glass
Bulb Type: LED/Incandescent/Fluorescent
Switch Type: No Switch
Glass Type: Transparent
Fixture Height: 9 Inch & Under
Bulb Base: E26/E27
Bulb Included Or Not: Light Not Included
Material: Metal
Power Source: Hardwired
Warranty: 1 Year Limited
SPU:SPU21677070
Combining modern and stylish design with exquisite craftsmanship, this wall lamp will give your interior space an atmosphere of elegance and luxury.
- The golden metal and transparent glass lampshade have an elegant shape and are perfectly integrated into modern minimalist or industrial-style home spaces.
- The accessories are made of high-quality metal and anti-corrosion coating to ensure durability and long-term use.
- The lighting effect is excellent, supports up and down bidirectional lighting, and provides soft and uniform light distribution, which is suitable for scenes such as living rooms, bedrooms, and corridors.
- A variety of bulb types are compatible to meet different usage needs, and it has a dimming switch system and brightness memory function to create an ideal lighting environment for you.

| Height | 6" |
| Length | 8" |
What's Included
Features
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
| Crystal Color | Clear |
| Crystal Component | Crystal Component Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Shade / Light Direction | Down |
| Glass Type | Clear Glass |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Feature | with Crystal |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Fixture Type | Geometric |
| Switch Type | No Switch |
| Glass Type | Transparent |
| Size | 5 to 9 Inch |
| Fixture Height | 9 Inch & Under |
| Color | Gold |
| Material | Metal |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shade Color | Clear |
| Shade Included | With Shade |
| Shade Material | Glass |
| Style | Modern |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Hardwired |
Adding product to your cart
You may also like
Free Shipping
Free Shipping $299+
Easy Returns
30-Days Easy Returns
100% Secure
Secure Payment and Privacy
Customer Service
24/7 Shopping Assistance
Sign up for 10% off on Your First Order and receive our latest emails.