ZOWALA - Modern Amber Glass Bowl Wall Light
Regular price
$97.99
- Unit price
- / per
30-Day Easy Return,you are not satisfied with the item.
Quantity selected exceeds current stock
Shipping calculated at checkout.
Glass Type: White Glass
Fixture Height: 10 to 14 Inch
Bulb Type: LED/Incandescent/Fluorescent
Switch Type: No Switch
Glass Type: Glossy Glass
Bulb Base: E26/E27
Bulb Included Or Not: Light Not Included
Material: Metal
Power Source: Hardwired
Warranty: 1 Year Limited
SPU:SPU21684370
This wall lamp combines modern design style with simple geometric shapes and high-quality metal materials. It is suitable for various interior spaces and adds a stylish touch to your home.
- The streamlined design combined with the white glass lampshade creates a soft and even lighting effect, making it ideal as a mood light in the living room or bedroom.
- Compatible with LED, incandescent and fluorescent lamps, providing flexible light source options to meet different brightness requirements.
- The metal structure has been finely electroplated to provide excellent corrosion resistance and durability, ensuring long-term use without discoloration.
- Easy to install, compatible with standard junction boxes, allowing you to easily enjoy the warm lighting experience brought by high-quality lighting.

| Fixture Depth | 8" |
| Height | 11“ |
| Length | 11" |
| Width | 8" |
What's Included
Features
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Glass Type | White Glass |
| Fixture Height | 10 to 14 Inch |
| Feature | Indoor |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Fixture Type | Geometric |
| Switch Type | No Switch |
| Glass Type | Glossy Glass |
| Size | Mini (Less than 14" wide) |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Chrome,Gold |
| Material | Metal |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shade Color | Beige,Green,Orange |
| Shade Included | With Shade |
| Shade Material | Glass |
| Style | Modern |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Hardwired |
Adding product to your cart
You may also like
Free Shipping
Free Shipping $299+
Easy Returns
30-Days Easy Returns
100% Secure
Secure Payment and Privacy
Customer Service
24/7 Shopping Assistance
Sign up for 10% off on Your First Order and receive our latest emails.