ZOWALA - Modern Slim Geometric Black LED Vanity Light
Regular price
$153.99
- Unit price
- / per
30-Day Easy Return,you are not satisfied with the item.
Quantity selected exceeds current stock
Shipping calculated at checkout.
Color Temperature: Warm Light
Bulb Type: LED Bulbs
Maximum Bulb Wattage: 39 Watts & Under
Glass Type: With Shade
Fixture Height: 1.5"
Power Source: Hardwired
Material: Metal
Bulb Included Or Not: Light Included
Bulb Base: SMD
Warranty: 1 Year Limited
SPU:SPU21283065
This modern wall lamp perfectly combines lighting and art. Its simple straight-line design and high-quality metal material highlight the sophistication and fashion of modern style.
- The integrated LED light source provides soft and even light distribution, enhancing the overall atmosphere of the space while saving energy and reducing energy consumption.
- The lampshade is made of silicone material, which makes the light softer and avoids glare, ensuring that users enjoy a comfortable lighting experience.
- It is available in a variety of sizes and can be flexibly adapted to different interior spaces to create a personalized decoration style. It is suitable for a variety of scenarios such as bathrooms and toilets.
- The easy hard-wired installation design is compatible with standard junction boxes, ensuring a quick and easy installation process for modern homes.

| Length | 31.5",39.5",47.5" |
| Width | 1.5" |
| Fixture Height | 1.5" |
| Backplate Width | 8" |
| Fixture Depth | 1.5" |
What's Included
Features
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | 31.5",39.5",47.5" |
| Shape | Left,Right |
| Color | Black |
| Color Temperature | Warm Light |
| Number of Lights | 1-Light |
| Material | Metal |
| Style | Modern |
| Fixture Type | Linear |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Maximum Bulb Wattage | 39 Watts & Under |
| Shade Material | Silica Gel |
| Glass Type | With Shade |
| Shade / Light Direction | Down |
| Shade Color | White |
| Feature | Integrated LED |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Power Source | Hardwired |
| Room/Location | Dining Room, Living room, Basement, Hallway, Kitchen, Bathroom |
| Occasion | Residential Use |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Bulb Base | SMD |
Adding product to your cart
You may also like
Free Shipping
Free Shipping $299+
Easy Returns
30-Days Easy Returns
100% Secure
Secure Payment and Privacy
Customer Service
24/7 Shopping Assistance
Sign up for 10% off on Your First Order and receive our latest emails.