ZOWALA - Oriental Beige Rattan Round Pendant Light
Regular price
$185.99
- Unit price
- / per
30-Day Easy Return,you are not satisfied with the item.
Quantity selected exceeds current stock
Shipping calculated at checkout.
Bulb Type: LED/Incandescent/Fluorescent
Bulb Base: E26/E27
Bulb Included Or Not: Light Not Included
Glass Type: With Shade
Material: Rattan
Mounting Type: Cord
Power Source: Direct Wired Electric
Warranty: 1 Year Limited
SPU:SPU21695041
This chandelier features an exquisite rattan design with warm tones, hanging in the space like an oriental work of art. The interwoven rattan lampshade casts a natural texture of light and shadow when lit, becoming an eye-catching focal point in home decoration.
- Made of high-quality rattan material and combined with oriental style, it adds a natural atmosphere and artistic texture to the space.
- A variety of lampshade sizes are available, suitable for multiple spaces such as kitchens and dining rooms, adding unique charm to your home.
- It has adjustable hanging length and multiple bulb compatibility to meet different lighting needs and personalized matching.

| Width | 16",23.5",31.5",39.5",43" |
| Shade Included | With Shade |
| Length | 16",23.5",31.5",39.5",43" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
What's Included
Features
Assembly
| Style | Oriental |
| Shade Material | Rattan |
| Shade Color | Beige |
| Number of Lights | 1-Light |
| Mounting Type | Cord |
| Material | Rattan |
| Glass Type | With Shade |
| Color | Beige |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | 16",23.5",31.5",39.5",43" |
| Canopy Shape | Round |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Fixture Type | Cone |
| Feature | Indoor |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Rod/Chain/cord Length | 39.5" |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
Adding product to your cart
You may also like
Free Shipping
Free Shipping $299+
Easy Returns
30-Days Easy Returns
100% Secure
Secure Payment and Privacy
Customer Service
24/7 Shopping Assistance
Sign up for 10% off on Your First Order and receive our latest emails.