ZOWALA - Oriental Natural Geometric Bamboo Pendant Light
Regular price
$135.99
- Unit price
- / per
30-Day Easy Return,you are not satisfied with the item.
Quantity selected exceeds current stock
Shipping calculated at checkout.
Bulb Type: LED/Incandescent/Fluorescent
Bulb Base: E26/E27
Bulb Included Or Not: Light Not Included
Glass Type: With Shade
Material: Metal
Mounting Type: Cord
Power Source: Direct Wired Electric
Warranty: 1 Year Limited
SPU:SPU21686491
This pendant lamp features a beautiful geometric bamboo design that combines nature with modernity. The lampshade is shaped like a work of art, emitting soft light, creating a warm and elegant home atmosphere and becoming the visual focal point of any space.
- The bamboo material is environmentally friendly and natural, and the hand-woven craftsmanship is exquisite, highlighting the high quality of life.
- The lampshade design can not only effectively soften the light, but also enhance the sense of space layering. It is suitable for various areas such as kitchens and restaurants.
- Supports multiple bulb types to meet customers' different lighting needs and provide flexible choices.
- The hanging length and angle can be adjusted to adapt to different ceiling heights and space layouts, making it more convenient to use.

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Length | 16",19.5",31.5" |
| Shade Included | With Shade |
| Width | 16",19.5",31.5" |
What's Included
Features
Assembly
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Feature | Hanging |
| Fixture Type | Geometric |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Canopy Shape | Round |
| Size | 16",19.5",31.5" |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Wood Color |
| Glass Type | With Shade |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Cord |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shade Color | Wood |
| Shade Material | Bamboo |
| Style | Oriental |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Adding product to your cart
You may also like
Free Shipping
Free Shipping $299+
Easy Returns
30-Days Easy Returns
100% Secure
Secure Payment and Privacy
Customer Service
24/7 Shopping Assistance
Sign up for 10% off on Your First Order and receive our latest emails.