ZOWALA - Vintage Ceramic Cone Wood Swing Arm Wall Sconce
Regular price
$153.99
- Unit price
- / per
30-Day Easy Return,you are not satisfied with the item.
Quantity selected exceeds current stock
Shipping calculated at checkout.
Glass Type: Clear Glass,With Shade
Fixture Height: 9 Inch & Under
Bulb Type: LED/Incandescent/Fluorescent
Switch Type: Rocker
Glass Type: Transparent
Bulb Base: E26/E27
Bulb Included Or Not: Light Not Included
Material: Wood
Power Source: Plug In Electric
Warranty: 1 Year Limited
SPU:SPU21674807
Combining modern design with classic materials, this wall lamp will add an elegant touch to your interior with its stylish conical design.
- Its combination of natural wood and ceramic not only looks beautiful, but also ensures the durability and stability of the lamp.
- The unique adjustable cantilever design allows the light to be flexibly directed to where you need it, making it ideal for bedside reading.
- Compatible with a variety of light sources, such as LED, incandescent lamps and fluorescent lamps, to meet different lighting needs and is energy-efficient and efficient.
- The clear glass lampshade combined with the high-quality ceramic lampshade not only provides soft and even light, but also adds visual beauty to the wall.
- The plug-in power supply design is easy to install and can be easily operated even by people without electrical experience.
- Perfect for bedrooms, living rooms or hallways, it can especially enhance the overall style of modern minimalist or industrial-style spaces.

| Arm Length | 23.5" |
| Backplate Width | 9.5" |
| Fixture Depth | 23.5" |
| Height | 9.5" |
| Length | 7",9" |
| Width | 23.5" |
What's Included
Features
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Shade / Light Direction | Down |
| Glass Type | Clear Glass,With Shade |
| Fixture Height | 9 Inch & Under |
| Feature | Indoor |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Fixture Type | Cone |
| Switch Type | Rocker |
| Glass Type | Transparent |
| Size | Medium (20"-25" wide) |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Walnut,Wood Color |
| Material | Wood |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shade Color | Clear,White |
| Shade Included | With Shade |
| Shade Material | Ceramics,Glass |
| Style | Modern |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Plug In Electric |
Adding product to your cart
You may also like
Free Shipping
Free Shipping $299+
Easy Returns
30-Days Easy Returns
100% Secure
Secure Payment and Privacy
Customer Service
24/7 Shopping Assistance
Sign up for 10% off on Your First Order and receive our latest emails.